Zapisz się do NEWSLETTERA i odbierz 15% rabatu

Jaki młynek do kawy wybrać?

mlynek

Młynek do kawy jest niezastąpionym wyposażeniem każdego miłośnika aromatycznego, czarnego napoju. To właśnie on ma ogromny wpływ na smak zaparzonej kawy, dlatego wybór odpowiedniego modelu ma ogromne znaczenie. Jakie młynki są dostępne na rynku i który z nich warto wybrać?

Dlaczego młynek do kawy jest niezbędny?

Dobra kawa ziarnista to jedyny słuszny wybór dla większości koneserów. To bowiem właśnie świeżo zmielone ziarna zapewniają najgłębszy, najbardziej bogaty aromat napoju, który jest nie do odtworzenia innym sposobem. Po zmieleniu już w kwadrans ucieka znaczna część pięknego zapachu i smaku, dlatego warto wyposażyć się we własny młynek do kawy, by móc zaparzyć napój w jego najbardziej bogatej pod względem aromatu wersji.

Warto też wiedzieć, że w przypadku kaw mielonych fabrycznie zyskujemy najczęściej mieszanki przygotowane jedynie pod zaparzanie w filiżance lub kawiarce. Są zbyt grubo mielone dla espresso oraz zbyt drobne do ekspresów przelewowych, dlatego nie spełnią oczekiwań osób pragnących przygotować swój napój za pomocą tych metod. Odpowiedni młynek umożliwi zmielenie ziaren w sposób odpowiedni do metody parzenia.

Dzięki młynkowi do kawy zyskuje się także możliwość korzystania z najlepszych gatunków ziaren, również z linii Specialty, przygotowywanych w palarni kawy przez najlepszych roasterów. Otwiera to drogę do świata niezwykłego bogactwa aromatów, uzyskiwanych dzięki indywidualnym sposobom wypalania ziaren. W naszym sklepie znajduje się bardzo szeroki wybór najlepszych kaw ziarnistych, od naszej autorskiej linii Arcyciekawa, przez kawy Single Origin z Ameryki Środkowej, Etiopii, Indii czy Peru, po Specialty, wypalane przez mistrza świata roasterów z 2015 roku, Norwega Auduna Sørbotten.

Rodzaje młynków do kawy

Na rynku znajduje się kilka rodzajów młynków do kawy, różniących się sposobem mielenia ziaren, budową oraz dostępnymi funkcjami. Pochodzą z różnych półek cenowych, dlatego nawet początkujący miłośnik kawy może znaleźć wśród nich model odpowiedni dla siebie. Jaki mamy wybór wśród urządzeń tego typu?

Ręczny młynek do kawy

Ręczne młynki są popularne w wielu domach – nie zajmują wiele miejsca, pozwalają na samodzielne zmielenie potrzebnej ilości ziaren, a do tego często posiadają bardzo atrakcyjny design, stanowiąc dzięki temu ozdobę kuchni. Zazwyczaj nie są to drogie sprzęty, a przy tym posiadają wiele zalet – mielą kawę równomiernie oraz nie powodują jej nagrzewania się, dzięki czemu nie ucieka z niej aromat. Przygotowanie kawy tym sposobem jest jednak dość czasochłonne – aby ziarna zostały odpowiednio zmielone, w proces należy włożyć nieco czasu i siły. Z pewnością nie przeszkodzi to osobom, dla których parzenie kawy jest przyjemnym rytuałem, może jednak odstraszyć zwolenników nieco szybszego przygotowywania napoju. Warto także wiedzieć, że standardowe młynki ręczne mielą kawę dość grubo, nie sprawdzą się więc przy przygotowywaniu espresso. W tym celu można jednak sięgnąć po ręczne młynki do kawy z wyższej półki cenowej – dostępne są modele przeznaczone do mielenia ziaren pod espresso lub alternatywne metody parzenia.

Elektryczny młynek do kawy

Młynki elektryczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem – wystarczy wsypać ziarna, ustawić pożądaną grubość mielenia i wcisnąć przycisk, by w kilka chwil otrzymać idealnie zmieloną kawę. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór urządzeń tego typu, posiadających różne zestawy funkcji i ustawień. Parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, to moc urządzenia – nie powinna być ona zbyt niska, najlepiej zdecydować się na model o mocy 150W. Co ważne, młynek powinien być także wolnoobrotowy – przy takim trybie pracy nie nagrzewa on bowiem kawy, chroniąc jej aromat.

Młynek ostrzowy

Młynki do kawy dzielimy także ze względu na sposób mielenia: dostępne są modele ostrzowe i żarnowe. Młynek ostrzowy, tak jak nazwa wskazuje, pracuje z wykorzystaniem ostrzy, które przecinają ziarna. Nie jest to zbyt dokładna metoda mielenia, zazwyczaj wymaga dłuższej pracy, by osiągnąć w miarę zadowalający efekt. Młynki tego typu są tanie i łatwo dostępne – model ze średniej półki cenowej powinien spełnić oczekiwania początkującego miłośnika mielenia kawy w domu.

Młynek żarnowy

Zdecydowanie większą ilość zwolenników mają młynki żarnowe, które do mielenia ziaren wykorzystują specjalne żarna. Ta metoda pozwala na o wiele dokładniejsze rezultaty, ponieważ ziarna są ścierane, a nie cięte – w efekcie uzyskana kawa jest bardziej jednolita i może zostać o wiele drobniej zmielona. Młynki żarnowe są nieco droższą opcją, jednak z pewnością stanowią opłacalną inwestycję dla koneserów najlepszych kaw ziarnistych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Zamknij Menu
×

Koszyk