Zapisz się do NEWSLETTERA i odbierz 15% rabatu

Rozmowy pachną kawą

art2 gr2

Dopóki Twój Partner parzy kawę taką, jak lubisz – idealnie mocną, z cukrem lub bez cukru, z mlekiem lub czarną – można mieć pewność, że związek ma się nieźle. Dlatego wiele par pielęgnuje rytuał kawy o poranku, inne wolą pić kawę po pracy, po wspólnym posiłku. Jedno jest pewne – kawa jest najlepszym pretekstem, jaki wymyśliła ludzkość, do wspólnego celebrowania.


Trudno powiedzieć, na czym polega sekret kawy, ale niewątpliwie już droga każdego ziarenka kawy z plantacji, przez palarnię kawy, aż do naszego domu lub kawiarni nadaje mu specjalne znaczenie. A to dopiero pół drogi, bo potem zaczyna się proces przygotowania: świeżo mielona kawa czeka na parzenie. I już nieważne, w jaki sposób przygotujemy kawę, ważne z kim będziemy się nią dzielić.
To chyba jedyny napój, który pasuje do każdej okazji. Poranna kawa w domu – aby się obudzić, kawa na biznesowym spotkaniu – na przełamanie lodów, kawa z przyjaciółmi – stały punkt programu, kawa na randce – subtelna i wieloznaczna, spacer z kawą – i od razu robi się cieplej.

Filiżanka pełna uwagi

Filiżanka kawy jest równocześnie filiżanką czasu, który możemy poświęcić drugiej osobie. Skoro pijemy wspólnie kawę, jedno jest pewne – mamy dla siebie tyle czasu, na ile wystarczy nam kawy.
Psychologowie zajmujący się obserwowaniem relacji międzyludzkich dostrzegają więc w kawie siłę, która otwiera ludzi i sprzyja rozmowie. Może to być chit-chat z koleżanką, głębokie przyjacielskie rozmowy, ale również twarde negocjacje biznesowe, w których wspólnie pita kawa jest symbolem dobrych intencji obu stron. Z wrogiem kawy raczej  nie pijamy. Choć warto dodać, że zaproszenie na kawę to również sposób, aby do kogoś wyciągnąć rękę.

Kawa ociepla też wizerunek szefom firm. Coraz więcej menadżerów, chcąc porozmawiać z pracownikiem, zaprasza go na kawę. Słynne „lądowanie na dywaniku” staje się życzliwym spotkaniem partnerów, których różni hierarchia, wiedza i doświadczenie, ale łączy kawa.
O integrującej mocy kawy mówią też wszyscy, którzy pracują w zespole.
Kiedyś był to papieros, ale dziś papieros dzieli, ponieważ palacze zwykle stanowią mniejszość, natomiast kwadrans na kawę każdy zawsze znajdzie.

Kawy się nie odmawia

Wreszcie kawa to świetna opcja dla nieśmiałych. Masz ochotę zaprosić kogoś na randkę, ale paraliżuje Cię lęk przed odrzuceniem? Zanim zaproponujesz romantyczną kolację przy świecach, bezpieczniej zainicjować spotkanie w kawiarni za dnia. Wtedy zawsze pozostawiasz otwartą furtkę – w razie czego nawet nie musisz się tłumaczyć, że chodziło o cokolwiek więcej.

W Polsce fenomen kawy jako impulsu do budowania i pielęgnowania relacji jest stosunkowo świeży w porównaniu do krajów Azji czy Europy Zachodniej, ale z każdym rokiem kultura wspólnego picia kawy zatacza coraz szersze kręgi. Co więcej – Polacy coraz częściej stają się koneserami kawy. Potrafią odróżnić 100% arabicę, wiedzą jak prawidłowo zaparzyć dobrą kawę, a ekspres czy kawiarka należą do sprzętów równie obowiązkowych jak stary dobry czajnik.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Zamknij Menu
×

Koszyk